آشنایی کامل با پچ کورد

پچ کورد کابلی با رنگ های متعدد است و جهت برقراری اتصال بین تجهیزات مختلف شبکه مورد استفاده قرار میگیرد.در ادامه به بررسی چیستی پچ کورد ،انواع رنگ های موجود و دسته بندی های  پچ کورد شبکه می پردازیم.

چه زمانی از پچ کورد استفاده کنیم

زمانی که هر شخص تصمیم به بکارگیری یا استفاده از شبکه میگیرد لازم است که بین آنها ارتباطی برقرار کنند و در همین جهت نیاز به یک متصل کننده ، پیدا میشود. دراین حال بسیاری از افراد به سراغ انواع کابل ها می روند. اما تفاوتی بین کابل و پچ کورد ها وجود دارند که در مواردی استفاده از آنها بسیار مفید تر از کابل ها، شناخته شده است.

کابل های پچ جهت متصل کردن تجهیزات پسیو شبکه به یکدیگر کاربرد دارند، به عنوان مثال :سوییچ ،روتر ،کامپیوتر و غیره.

پچ کورد ها دارای انواع رنگ ها هستند و علت این رنگ بندی ها در ابتدا نظم و تقسیم بندی اتصالات از یکدیگر است؛

تقسیم بندی زیبا و شفاف که باعث صرفه جویی در زمان هم می شود، مطمئنا شما با وجود دسته بندی رنگارنگ در زمان اتصال و خارج کردن کابل پچ ،با آسودگی بیشتر همراه اید. همچنین پچ کورد ها از استاندار بالایی نسبت به کابل ها برخوردار هستند. زیرا پچ کورد توسط کمپانی ها طراحی و عرضه شده اند و از اعتماد بیشتری میان مصرف کنندگان برخوردار هستند.بدین ترتیب  پچ کورد ها، محتمل خطای بسیار کمتری می شوند.

بنابراین در صورتی که نظم ،زیبایی ،خطای کمتر و آسودگی بیشتر را مد نظر دارید ،استفاده از پچ کورد برایتان مفید واقع خواهد شد. همچنین استفاده از پچ کورد در ارتباطات گسترده و بزرگ ضروری و در کسب و کارهای کوچک مفید واقع میشود.

تفاوت پچ کور در رنگ های متنوع

دسته بندی

حداکثر سرعت انتقال

کاربرد

حداکثر پهنای باند

CAT 1

1 مگابیت در ثانیه

تلفن های داخلی (سیم تلفن)

1 مگاهرتز

CAT 2

4 مگابیت در ثانیه

تلفن (استفاده بسیار کم)

4 مگاهرتز

CAT 3

16 مگابیت در ثانیه

اترنت 10BaseT

16 مگاهرتز

CAT 4

20 مگابیت در ثانیه

Token Ring (استفاده بسیار کم)

20 مگاهرتز

از این دسته پچ کوردها استفاده بیشتری می شود و کارایی خوبی دارند.

دسته بندی

حداکثر سرعت انتقال

حداکثر پهنای باند

ساختار کابل

CAT 5

100 مگابیت در ثانیه

100 مگاهرتز

UTP

CAT 5e

1000 مگابیت در ثانیه

100 مگاهرتز

UTP

CAT 6

10000 مگابیت در ثانیه

250 مگاهرتز

UTP یا STP

CAT 6a

10000 مگابیت بر ثانیه

500 مگاهرتز

STP

CAT 7

10000 مگابیت بر ثانیه

600 مگاهرتز

STP​

انواع پچ کورد

پچ کورد ها به دو دسته ی مسی و کابل فیبر نوری تقسیم شده اند.

 

1_پچ کورد های فیبر نوری

2_پچ کورد مسی

پچ کورد های فیبر نوری:از این پچ کورد ها در دستگاه های فیبر نوری ،جهت برقراری اتصال بین دو شبکه فیبر نوری استفاده میشود.که دارای چند مدل گوناگون هستند. ولی همگی در دو سر خود دارای دو فیبر نوری می باشند از سرعت بالایی پشتیبانی می کنند که به آنها پچ کیبل هم گفته می شود.دارای الیاف شیشه ای هستند و از طریق انها می توان داده ها را با نویز بسیار کمی به مقصد رساند. این    پچ کوردها برای کارهایی چون اپتیک، تشخیص لیزر و پردازش بسیار مواد مورد استفاده قرار میگیرند؛

پچ کورد های فیبر نوری 3 نوع تقسیم بندی را شامل می شوند؛

 بر اساس انتهای سوکتشان شامل انواعی نظیر  :LC، FC، SC، ST، MU ، MTRJ و E2000 و غیره 

بر اساس فیبری که در آنها استفاده شده است شامل دسته بندی :سینگل مود ، مالتی مود می شوند.

علاوه براین ها باتوجه به تعداد فیبرها به سیمپلکس و دامپلکس تقسیم می شوند.

پچ کورد مسی :وزن سبک ،مقاوم و قدرت انعطاف پذیری بالا، از خصوصیات بارز پچ کورد های مسی می باشد. که در دو سرشان  سوکت قرار دارد.و در اندازه ی باند و میزان سرعت انتقال با هم تفاوت دارند ،همچنین دارای نگهدارنده  فلزی هستند. در واقع  نگهدارنده ی فلزی که به دور این پچ کوردها وجود دارد باعث کم شدن نواسانات میرا وبه دنبال آن امنیت بیشتر می باشد.به علاوه از به هم فشردگی و آسیب دیدن محتویات داخل جلوگیری می کند، به صورتی که اگر به پچ کوردهای مسی تا  2 کیلوگرم فشار وارد شود دچار آسیب و تغییر شکل نخواهند شد. شرکت هایی نظیر لگراند،اشتاندر و نگزس و غیره که شرکت های معتبری هستند پچ کوردهای مسی ،بیشتر از 5 متر وارد بازار نمیکنند زیرا زمانی که پچ کورد متراژ بالایی داشته باشد ممکن است تداخل الکترو مغناطیسی روی دهد.

آموزش کانفیگ مودم جیبی نزتک مدل naztech nzt-99c

برای استفاده از مودم جیبی نزتک مدل naztech nzt-99c میتوانید آن را از فروشگاه شبکه ساز از اینجا و از یکی از سیم کارت اپراتورهای  همراه اول و ایرانسل و رایتل و… استفاده کنید.برای این منظور باید بسته اینترنتی خریداری  کنید و سیم کارت دارای پین کد نباشد.دراین آموزش میخواهیم شیوه تغییراسم وای فای ورمزوای فای مودم همراه وآشنایی بیشترباامکانات این محصول را دراختیار شماقراردهیم.

1-آموزش کانفیگ مودم جیبی نزتک مدل naztech nzt-99c (ازطریق کابل لن)

پس از قرار دادن سیم کارت در شیار مربوط دستگاه وروشن کردن دستگاه.کابل لن Lanرا به مودم جیبی متصل کرده وسردیگرکابل را به یک دستگاه مانند لپ تاپ یا کامپیوترخانگی وصل کنید.برروی دستگاه لب تاب یا کامپیوتر خانگی خود یک مرورگر باز کنید(میتوانید ازمرورگرهای chrome یا firefox استفاده کنید).پس ازبازکردن مرورگردر قسمت نوار آدرس آی پی 192.168.0.1 راوارد کنید.

برای ورود به تنظیمات دستگاه در قسمت log in کادرuser name را با کلمه admin وpassword را با admin پرکنید.(توجه کنید از حروف کوچک استفاده کنید).

وارد قسمت setting شوید سپس quicksetup را انتخاب کنید.درصفحه اول گزینه nextرا بزنید.

صفحه دوم این منو مربوط به تنظیمات مربوط به سیم کارت میشود که معمولا خود دستگاه به صورت پیش فرض انجام میدهد.( مانند ساختن یک apn در گوشی همراه)دراین قسمت نیز next بزنید.

درصفحه سوم منودر کادرSSID میتوانید نام وای فای دستگاه (به صورت پیش فرض کارخانه درپشت مودم هک شده است) راتغییردهید.در کادرSSID Broadcast گزینه enableرا انتخاب کنید.درکادر802.11 authentication گزینه Wpa2-psk راانتخاب کنید.درقسمتEncryption mode گزینه Aes+tlip راانتخاب کنید.درکادر

WPA pre-shared key میتوانید پسورد دلخواه خودراانتخاب کنید.(به صورت پیش فرض

12345678 می باشد)

 

در قسمت چهارم منوی quick setup خلاصه وضعیت تنظیماتی که انجام داده اید میتوانید ملاحظه کنید.

درپایان گزینه finish را بزنید تاتنظیمات ذخیره شود.